Karkonosze oferują nie tylko najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego w Czechach. Jeśli wybierasz się w Karkonosze, będziesz mógł spędzić aktywne rodzinne wakacje, wjechać kolejką linową lub wyciągiem krzesełkowym na szczyty gór, wybrać się na wędrówki po graniach. Na wycieczki możesz też ruszyć z wózkiem dziecięcym. Karkonoskie autobusy z możliwościa przewozu rowerów kursują między pod karkonoskimi miastami i atrakcyjnymi miejscami w Karkonoszach. W okresie wakacji jeżdża codziennie, a we wrześniu w czwartki i weekendy. Rozkład jazdy znajdziecie w internecie lub w karkonoskich punktach informacji turystycznej. Transport w góry jest więc łatwo dostępny.
W Karkonoszach znajduje się 20 nowoczesnych ośrodków górskich z doskonałym wyposażeniem. Turystyka w Karkonoszach ma długą tradycję i gorąco ją polecamy.
Karkonosze, to najwyższe pasmo górskie w Republice Czeskiej. Położone jest w północno-wschodnich Czechach i na południu Dolnego Śląska (w województwie dolnośląskim). Według legendy gór strzeże mityczny duch Krakonoš. Do 1945 r. Karkonosze zamieszkiwała głównie ludność niemieckojęzyczna, co szczególnie odzwierciedla się w architekturze ludowej oraz nazwach miast, wsi, chat itp. Karkonosze należą do najpopularniejszych gór w Republice Czeskiej. Pasmo Karkonoszy ma długość 35 km i zaczyna się na zachodzie w Novosvětské sedlo (888 m), a kończy na wschodzie na Královécké sedl (516 m). Szczytowe partie pasma górskiego są płaskie i ostro opadają w stronę Polski na północnym wschodzie. Po przeciwnej stronie, na południowym zachodzie, szczyty przedzielone są głębokimi dolinami, do których łagodnie opadają. Śnieżka, najwyższa góra Karkonoszy, jest jednocześnie najwyższym punktem Republiki Czeskiej, osiągając wysokość 1603 m n.p.m. Spośród dwudziestu najwyższych szczytów w Czechach 15 znajduje się w Karkonoszach. W sumie w czeskiej części Karkonoszy znajdują się 54 szczyty wyższe niż 1000 m. Karkonosze tworzą naturalny dział wodny pomiędzy Morzem Północnym i Bałtyckim. Z Karkonoszy mają swój początek rzeki Łaba, Mała Łaba, Úpa, Jizerka i Mumlava. Po polskiej stronie znajdują się jeziora pochodzenia polodowcowego Wielki i Mały Staw.
W Karkonoszach występują reliktowe i endemiczne gatunki roślin i zwierząt i obejmują największe obszary powyżej górnej granicy lasu w Republice Czeskiej. Na wysokości 1200–1300 m n.p.m. kończy się tu strefa leśna. Powyżej znajduje się pas rododendronów, morza kamienia i gruzu. Ten niezwykle rzadki w Czechach biotop nazywany jest tundrą arktyczno-alpejską. W kilku miejscach odnajdujemy torfowiska. Jako pierwszy park narodowy w Karkonoszach, Karkonoski Park Narodowy (Karkonoski Park Narodowy) powstał po polskiej stronie w 1959 r. o powierzchni 55 km², po czeskiej stronie Karkonoski Park Narodowy (KRNAP ) istnieje od 1963 r. o powierzchni 363 km² ze strefą ochronną parku narodowego 184 m².
Karkonosze są z klimatycznego punktu widzenia najsurowszym pasmem górskim w Czechach. Klimat obszarów szczytowych powyżej 1400 m n.p.m. można porównać np. do wybrzeża Grenlandii. Temperatura zmienia się głównie w zależności od wysokości. Na Śnieżce, która jest najzimniejszym miejscem w Karkonoszach i Czechach. Chociaż Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Republice Czeskiej, nie notuje się w nich najwięcej opadów, ponieważ Karkonosze leżą w opadowym cieniu Gór Izerskich. Na szczytach może padać śnieg praktycznie przez cały rok. Stała pokrywa śnieżna zalega na szczytach średnio od połowy listopada do maja. Największe nagromadzenie śniegu występuje na zawietrznych stokach, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej dochodzi do 15 m. W Karkonoszach często występują silne wiatry (najwyższa prędkość wiatru zmierzona na Śnieżce to 216 km/h).
Najbardziej znane ośrodki turystyczne znajdują się po czeskiej stronie gór: Pec pod Sněžkou, Szpindlerowy Młyn, Malá Úpa, Janskie Łaźnie, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Benecko i Strážné. W ostatnich latach liczba turystów wzrosła i już przed covidem przekroczyła milion odwiedzających, głównie Czechów i Polaków.
jsou významným centrem letní i zimní turistiky. Nejznámější turistická střediska
Latem większość karkonoskich kolejek linowych zabierze Państwa z rowerami i hulajnogami bez dodatkowych opłat np. kolejka linowa Horní Domky z wyjściem przy schronisku Lovčenka – niedaleko znajduje się skrzyżowanie Ručičky, skąd prowadzi wiele oznakowanych szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Jeśli chcesz wybrać się na przejażdżkę w Bikeparku Rokytnice i wypożyczyć rower w lokalnej wypożyczalni, przejazd kolejką linową będzie całkowicie bezpłatny. Wypróbuj inne karkonoskie bike parki, na przykład tor Downhill MTB Hnědý vrch lub Špindl Bike Park.
W Karkonoszach przygotowano szereg ciekawych tras i terenów dla rodzin z dziećmi.Jedną z atrakcji jest ścieżka zabaw Pecka – krajina zabaw koło Portášek nad Peci pod Śnieżką. Kraina zabaw jest złożona z 3 częsci: wodnego świata, świata w koronach drzew oraz części łąkowej. Ciekawostką w części leśnej jest chodnik zawieszony nad ziemią pomiędzy pniami drzew.Świeżym górskim powietrzem można cieszyć się rozwiązując zagadki i quizy na ścieżce Lufťák w Benecku. Dzieci spotkają urocze misie na Niedźwiedzim Szlaku, nauczą się tropić zwierzęta na Szlaku Tropicielskim na Równinie w Szpindlerowym Młynie, a na Mchowym Szlaku będzie można poczuć zapach karkonoskich roślin. Inne propozycje to Bajkowy Szlak w Malá Úpie lub (szczególnie w gorące letnie dni) popularny wodny plac zabaw Baldův svět w rejonie Mladá Buków. Zjeżdżalnie, młyny, śluzy, stawy, wybiegi i brodziki zapewnią zabawę i orzeźwienie dzieciom i dorosłym, dodatkowo znajdziecie tu tor bobslejowy, trampoliny, zjeżdżalnie i tobogany, huśtawki i inne atrakcje.Na Czarnej Górze otworzono Park Dziecięcy Kabinka, który oferuje najwyższą ściankę wspinaczkową, park slackline, trampoliny bungee, przejażdżkę łódką po zbiorniku retencyjnym oraz wystawę sprzętu zimowego ze skuterami śnieżnymi i armatkami śnieżnymi. Kolejką linową można dojechać z Janskich Łaźni do parku dziecięcego na wysokość 1260 m n.p.m. Zejdź na dół i przejedź się hulajnogami górskimi z wypożyczalni SkiResort Live, która znajduje się tuż obok atrakcji Czarnej Góry. Z tej lokalizacji można wybierać spośród 3 tras zjazdowych o długości od 6 do 11 km. SkiResort Černá hora – Pec to pełne 60 km tras dla hulajnóg górskich na obszarze pomiędzy Černá hora, Pec pod Sněžką i Velką Úpą.
Stosunkowo nową atrakcją jest Szlak Piwny. Przepiękną wycieczkę na dystansie 35 kilometrów szczególnie docenią dorośli. Miejsca, gdzie można odświeżyć się ciekawym lokalnym piwem to: Pivovar Hendrych, Pivovarská Bašta z piwem Krkonošský Medvěd, Luční bouda (piwo Paroháč), pensjonat Andula u Friesových bud (piwo frytkowe), browar Trautenberk i Pecký pivovar w Pecu pod Sněžkou z piwem Śnieżna dziewczyna. Jeśli uda Ci się wypić przynajmniej dwa piwa na czterech z sześciu przystanków, otrzymasz pieczątkę, a za wszystkie cztery pieczątki otrzymasz otwieracz jako drobny upominek w docelowym browarze. Jeśli wypijesz po dwa piwa we wszystkich sześciu browarach (latem, w weekend, a nawet w ciągu jednego dnia), weźmiesz udział w losowaniu cennych nagród. Nie zwlekaj więc i weź udział w tym wyjątkowym doświadczeniu w Karkonoszach!
Ścieżka dydaktyczna Prameny Labe ma długość 18 km i na jej przystankach przybliża atrakcje przyrodnicze tej części Karkonoszy. Podczas spaceru zobaczysz wiele atrakcji przyrodniczych, w tym kaskadowy wodospad Pančavský, który o wysokości 148 m jest najwyższy w Czechach. Kilkustopniowymi schodami zbiega po skalistym zboczu od krawędzi Łuki Panczawskiej na dno kopalni Labské. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, około 1 km na południe od Labskiej Boudy. Przy wodospadzie znajduje się tzw. punkt widokowy Ambrožova, z którego roztacza się piękny widok na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel i Łysą Górę. Wodospad Pančava jest dostępny bezpłatnie przez cały rok po czerwonym szlaku turystycznym pomiędzy Labská boudą a kopcem Hanče i Vrbaty.
Szlak turystyczny Doliną Białej Łaby istnieje już w 1891 r. Ze Szpindlerowego Młyna jest to przyjemna i łatwa trasa, odpowiednia także dla rodzin z dziećmi i osób na wózkach inwalidzkich, którzy docenią nawierzchnię asfaltową. Ponadto okolica jest pełna naturalnego piękna, a po drodze czeka na Ciebie wiele ładnych widoków.
Bystra rzeka Mumlava tworzy w pobliżu Harrachova wodospad Mumlava utworzony ze schodkowych bloków granitowych. Stopień skalny o wysokości około 10 m, położony w granitowym korycie rzeki, znajduje się w pobliżu centrum Harrachova, w zachodniej części kopalni Mumlavské. Interesujące są gigantyczne „kotły”, tzw. diabelskie oczy, które nurt Mumlawy prowadzą na granitowe stopnie. Przez większą część roku woda spada gwałtownie z wysokości 10 metrów, ale gdy tylko nadejdzie zima, mróz zamienia wodę w lód, tworząc potężny „lodospad”, oryginalne dzieło natury. Do wodospadów można łatwo dotrzeć niebieskim szlakiem prowadzącym z dworca autobusowego w Harrachovie obok Muzeum Leśnictwa Šindelka, pieszo, na rowerze, a zimą na nartach biegowych. W miesiącach letnich bardzo romantycznie jest też wybrać się do dawnych kopalni rudy, gdzie znajduje się dzisiejsze muzeum górnictwa. Z Mumlavské vodopádu można kontynuować podróż np do Voseckiej boudy. Niedaleko wodospadów znajduje się Mumlavská bouda – pierwotnie rezerwat zwierząt w Harrachovie, dziś restauracja.