Chorwacja jest jednym z państw powstałych po rozpadzie Jugosławii. Jej terytorium obejmuje w większości wybrzeże oraz dużą liczbę wysp na wschodnim Adriatyku. To właśnie magiczne piękno morza jest głównym powodem, dla którego dziś, kraj ten należy do najczęściej odwiedzanych w Europie. Polscy turyści również doceniają piękno chorwackiego wybrzeża, ale także bliskość językową i kulturową obu narodów. Jako miejsce, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Alpami i Panonią, Chorwacja połączyła cechy każdego z tych obszarów w wyjątkową harmonię i rzadko spotykane piękno. Stosunkowo blisko od Polski w promieniu ok. 100 km znajdziemy tu wyspy, morze, kras, zalesione góry i żyzne równiny. Chorwacja posiada 8 parków narodowych i jest jednym z najlepiej zachowanych ekologicznie krajów. Każdemu zapiera dech w piersiach, widok znanych na całym świecie wodospadów Jezior Plitwickich, Wysp Briońskich, wodospadów rzeki Krka, najbardziej zróżnicowanego śródziemnomorskiego archipelagu Kornati, wyspy Mljet, czy pasm górskich Velebit, Paklenica i Risnjak.
Poznanie Chorwacji z pewnością nie jest łatwe, biorąc pod uwagę bogactwo atrakcji, jakie oferuje. Piękno tego kraju zostało przedstawione w wielu książkach i uchwycone na obrazach wielu artystów, ale powodów, dla których warto go odwiedzić, jest o wiele więcej. Historyczne losy Chorwacji w dużej mierze dopełniły się, gdy w 395 r.n.e. po śmierci cesarza Teodozjusza, została wyznaczona granica między Zachodnim a Wschodnim Cesarstwem Rzymskim. W ten sposób Chorwacja stała się na zawsze rubieżą zachodniej kultury w stosunku do świata Wschodu. Przez wieki broniła katolickiej doktryny przed prawosławiem i zachodnich chrześcijan przed zagrożeniem ze strony islamu osmańskiego. Miasta są pochodzenia starożytnego lub weneckiego. Starożytność rzymska wyraźnie zaznaczyła się w Pulu gdzie zachował się monumentalny amfiteatr, katedra Sergiusza i świątynia Augusta. W Poreč w pięknych mozaikach, w dalmatyński Splicie Pałacem Dioklecjana, a w Zadarze rotundą św. Donata. Do najpiękniejszych zabytkowych miast należy oczywiście Dubrownik.
Położenie Chorwacji na skrzyżowaniu kultur odcisnęło się także na kuchni, w której lekkie dania w stylu śródziemnomorskim, inspirowane kuchnią włoską, uzupełniane są potrawami mięsnymi pochodzącymi z Bałkanów. Całość dopełniają doskonałe wina, z których wiele śmiało konkuruje z tradycyjnie uznanymi winami włoskimi. W mentalności Chorwatów słowiańska melancholia jest wymieszana z gorącą krwią śródziemnomorską, wybuchowością i wojowniczością kultywowaną przez wieki zaciętych walk o własną tożsamość. Chorwacja ma już za sobą ciemną stronę swojej historii i czeka na nią dopiero rozwój pokojowego i przyjaznego turystom kraju. W 2013 roku Chorwacja przystąpiła do UE, kończąc tym samym proces transformacji w normalne państwo europejski.
Krótko mówiąc, Chorwacja jest gotowa zaoferować różnorodne wakacje w nowoczesnych ośrodkach. W Chorwacji znajdą coś dla siebie miłośnicy morza, sportów spinaczkowych, żeglarze, ci, którzy kochają dziewiczą przyrodę, sportowcy i zwykli wczasowicze. A wszystko to i ciepły Adriatyk stosunkowo blisko od naszych granic.
powierzchnia: 56 594 m²
ludność: 4,058,165
skład etniczny: 90% Chorwatów, 4,4% Serbów; dalej Bośniacy, Węgrzy, Albańczycy, Słoweńcy itd.
religia: 86% katolicy, 4,4% prawosławni; także muzułmanie, ewangelicy itp.
język urzędowy: chorwacki; jednakże język serbski, włoski, albański, węgierski itp. są również używane regionalnie.
stolica: Zagrzeb - 792 000 mieszkańców
inne duże miasta: Split - 190 tys., Rijeka - 168 tys., Osijek - 105 tys., Zadar - 75 tys.
ustrój państwowy: republika (od powstania 1991 r.)
podział administracyjny: 21 powiatów - 430 gmin - 121 miast i 6 694 gmin
waluta: 1 Kuna = 100 Lipa
członek UE od 1 lipca 2013 r., członek NATO od 2009 r
adres: Miramarska 23, 10000 Zagreb
telefon: +385 1 48 99 444
faks: +385 1 48 99 420
e-mail: hrzagamb@msz.gov.pl, veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl
godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 08:15-16:15