Park Narodowy Lasu Bawarskiego powstał w roku 1970 a po rozszerzeniu jego obszaru w 1997 rozciąga się na 24 250 ha. Leży na wschodzie Bawarii w powiatach Regen i Freyung-Grafenau. Wraz z Parkiem Narodowym Szumawy (w Czechach), z którym graniczy na północy i wschodzie, tworzy jeden z największych (932,8 km²) transgranicznych obszarów chronionych Europy Środkowej. Na terenie parku znajduje się również jedno z trzech jezior lodowcowych Lasu Bawarskiego – Rachelsee. Najwyższym punktem parku narodowego jest góra Wielka Rachel (1.453 m). Najwyższą szumawską górą jest jednak Wielki Jawor (po niemiecku Großer Arber) znajdujący się 5 km na zachód od gminy Bayerisch Eisenstein poza parkiem narodowym.
Neureichenau znajduje się na styku granic trzech krajów: Bawarii, Czech i Austrii pod Třístoličníkem (niem. Dreisesselberg, góra na granicy czesko-niemieckiej) i Trojmezną Górą, w jednej z najpiękniejszych części Lasu Bawarskiego. Znajdziecie tutaj muzeum Adalberta Stiftera, przebiega tędy także rowerowa Ścieżka Żelaznej Kurtyny – niedaleko jest przejście graniczne Haidmühle / Nové Údolí. W okolicy Neureichenau można zobaczyć szereg przyrodniczych atrakcji tyrystycznych, kapliczek i źródeł, do których można dotrzeć łatwymi trasami dla pieszych lub rowerów. Jeśli chodzi o inne zajęcia w regionie, to warto wymienić 27-dołkowe pole golfowe Golf und Landclub Bayerwald.
Sankt Englmar to malowniczy region w głębokich lasach między wierzchołkami Pröller (1048 m), Predigtstuhl (1024 m) i Hirschenstein (1095 m), uznawany powszechnie za klimatyczne uzdrowisko. Należy do ulubionych ośrodków na terenie Lasu Bawarskiego. Bardzo atrakcyjne ceny noclegów i usług czynią ten region idealnym miejscem na spokojny rodzinny letni wyjazd, ale i również dla zapalonych turystów, którzy docenią doskonałą sieć 125 km ścieżek dla pieszych i rowerzystów w okolicy. Oprócz tego oczarują znane na cały region atrakcje takie jak ścieżka koronami drzew, letni tor bobslejowy, dom „do góry nogami” (otoczony dachem do dołu) czy leśny park linowy.
Lohberg to region leżący u czeskich granic pod Wielkim Jaworem w malowniczej dolinie Lamer Winkel. Główną atrakcją jest tutaj ogród zoologiczny Bayerwald-Tierpark o powierzchni 10 hektarów. Ścieżka krajoznawcza w odległości 1,5 km oferuje niecodzienne wrażenia dla dzieci i dorosłych. Zetkniecie się tutaj z pierwotną fauną Lasu Bawarskiego i Szumawy z ponad setką gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Na północy Las Bawarski łączy się z obszarem chronionego krajobrazu, Lasem Czeskim (Oberpfälzer Wald). Z geomorfologicznego punktu widzenia tworzy z Lasem Bawarskim i Szumawą jedną całość - Oberpfälzisch-Bayerischer Wald. Ten jak dotąd nieodkryty wakacyjny region charakteryzuje uroczy, sielski krajobraz pełen żywych tradycji, romantycznych dolin dzikich rzek, ale i malownicze miasteczka, wioski, zamki, pałace i ruiny. Tutejszy las dopełniają łąki pełne roślin zielnych i orchidei. Region ten, można nazwać eldorado dla pieszych turystów i rowerzystów. Przez Las Czeski przebiega sieć prawie 2000 km ścieżek rowerowych. Trasy są różnorodne, dobrze oznaczone, odpowiednie dla sportowców i amatorów. Jednym z ciekawych szlaków jest na przykład trasa Waldnaab Radweg wiodąca z Luhe-Wildenau do Regensburg. Ze względu na liczne wzniesienia, po których przebiega ścieżka, jest ona przeznaczona raczej dla zaawansowanych kolarzy. Inna warta uwagi trasa, która wiedzie przez tutejszy las, to Paneuropejska Ścieżka Rowerowa, która ma swój początek w Paryżu, później biegnie przez Norymbergię aż do Pragi.
Teren Lasu Czeskiego jest jednocześnie jednym z najstarszych obszarów stawowych w Europie. Muzeum rybołówstwa w Górnym Palatynacie w miejscowości Tirschenreuthu w ciekawy sposób przedstawia informacje o rybołówstwie od dawnych czasów aż do teraźniejszości.
Na obszarze lasu oprócz licznych stawów znajdziecie też jeziora. Na jeziorze Steinberger See zachwyci was oferta zajęć wodnych – narty wodne, wakeboarding, żeglarstwo, surfing, nurkowanie, lub pływanie na łodzi wiosłowej albo rowerze wodnym.
Neualbenreuth to z kolei romantyczna, idylliczna gmina osadzona na lekko górzystym terenie Lasu Czeskiego. Urzeknie Was pięknymi drewnianymi domkami, o które mieszkańcy dbają z uczuciem i miłością, świadczącymi o dumnej i bogatej przeszłości. Typowe dla tego regionu są żywe tradycje i bujne życie we wspólnocie, muzyka ludowa i kuchnia regionalna. W Neualbenreuth u podnóża góry Dyleň (niem. Tillenberg – sam wierzchołek leży po stronie czeskiej) czeka na Was około 20 restauracji z doskonałą miejscową kuchnią. Nietkniętą przyrodę zalesionego pasma górskiego Lasu Czeskiego można odkrywać na ścieżkach turystycznych o całkowitej długości ponad 2000 km z niesamowitymi panoramicznymi widokami.