W tej chwili jesteśmy w trakcie przygotowania wyjazdów.

Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz powiadomienie natychmiast po uruchomieniu sprzedaży.

Opis obszaru

WYSOKIE TATRY

Tatry Wysokie to najwyższe góry Słowacji i Polski. Zajmują powierzchnię 341 km2 (260 km2 na Słowacji i 81 km2 w Polsce). Długość Tatr Wysokich wynosi około 26 km, a szerokość 17 km.

Budowa geologiczna Tatr Wysokich jest bardzo skomplikowana. Krystaliczny rdzeń, który stanowi główną część grzbietu i południowe stoki, składają się głównie z granitu i łupków. Oprócz wapienia, dolomitu, kwarcytu, łupków, w osadach można znaleźć różnego rodzaju konglomeraty i piaskowce. Główny wpływ na modelowanie terenu w Tatrach miały lodowce.

Najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Tatrach jest Jaskinia Wielka Śnieżna (długość 22 km, głębokość 824 m).

Główny grzbiet Tatr Wysokich, który na południu w swoim centrum ma kształt podkowy, ma 26 km długości, a jego maksymalna szerokość to 17 km. Tatry Wysokie rozciągają się od Przełęczy Lalilowe  (1947 m)  na zachodzie do Przełęczy pod Kopą (1749 m) na wschodzie. Ich najbardziej wysunięty na zachód szczyt to Svinica (2301 m), a najbardziej na wschód Jahňací štít (2229 m). Wysokość grzbietu nie spada poniżej 2000 metrów, a jego najwyższym szczytem jest Ľadový štít (2627 m). Pięć głównych grzbietów skręca na południe ze szczytami (Kriváň, Končistá, Gerlachovský štít, Slavkovský štít, Łomnica), cztery na północ (Kozi Wierch, Opalony Wierch, Malé Rysy, Veľká Javorová veža). Najwyższy szczyt Gerlach ze swoimi 2654 metry jest jednocześnie najwyższym szczytem nie tylko Tatr, ale całych Karpat.

26 szczytów o wysokość ponad 2500 metrów

W Tatrach Wysokich znajdujemy 26 szczytów przekraczających wysokość 2500 metrów. Łącznie 8 szczytów słowackich Tatr Wysokich jest dostępnych dla turystów na oznakowanych trasach z sezonowymi zamknięciami od 1 listopada do 15 czerwca. 

Jednak wiele innych szczytów jest dostępna dla turystów tylko w towarzystwie przewodnika górskiego np. Gerlach, Vysoká, Ganek, Bradavica, Prostredný hrot, Ľadový štít, Baranie rohy, Łomnica, Kežmarský štít.

Dla wspinaczy z niezbędną licencją, wspinaczka jest dozwolona na większości obszarów parku narodowego na własne ryzyko. Na szczyt Łomnicy można dotrzeć również kolejką linową z Tatrzańskiej Łomnicy.

Przyjazne góry

Słowacy to najbliższy nam naród, ze względu na język, ale także kulturę i mentalność. Spełnione są więc wszystkie warunki, abyśmy na wakacjach u naszych południowych sąsiadów czuli się prawie jak w domu. Słowacja weszła z nami do zjednoczonej Europy, a ci, którzy w ostatnich latach nie odwiedzili Tatr, z pewnością będą zaskoczeni tempem zmian, nowym budownictwem i profesjonalnym podejściem do turystyki tatrzańskiej. Wyraźnym atutem Słowacji jest wysokość masywów tatrzańskich, a także magiczne piękno tutejszej przyrody.

Tatrzańska Łomnica - spokojne uzdrowisko ze starymi luksusowymi hotelami

Tatrzańska Łomnica to spokojne miasteczko uzdrowiskowe ze starymi luksusowymi hotelami. Jest to również jedna z największych i najpiękniejszych miejscowości w Tatrach Wysokich. Znajduje się u podnóża Łomnicy (2634 m, drugi co do wysokości szczyt Tatr), na którą w latach 1937 - 1940 zbudowano kolejkę linową przez Łomnicki Staw. Jego budowa umożliwiła również budowę stanowisk astronomicznych i meteorologicznych na Łomnickim Stawie i Łomicy. Dlatego właśnie siedziba Instytutu Astronomicznego Słowackiej Akademii Nauk znajduje się w Tatrzańskiej Łomnicy. Znajduje się tu również Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Lomnicach znajduje się także skrzyżowanie dwóch linii kolejowych. Już w 1905 roku powstał tu ekskluzywny Grandhotel Praha, a Tatrzańska Łomnica stała się ważnym uzdrowiskiem klimatycznym. Można tutaj również skorzystać z wielu nowoczesnych zajęć, takich jak całoroczna jazda kolejką górską TATRABOB.

Tatry Wysokie nie są zbytnio popularne wśród narciarzy, ale to właśnie tutaj w Tatrzańskiej Łomnicy można korzystać z kultowego stoku narciarskiego z Łomnickiej Przełęczy, który otwiera się dopiero w drugiej połowie zimy i ma zazwyczaj optymalne warunki śniegowe aż do wiosny.

Stary Smokowiec - najstarsza osada tatrzańska i centrum administracyjne Tatr Wysokich

Stary Smokowiec to najstarsza osada tatrzańska i centrum administracyjne Tatr Wysokich. Wraz z Tatrzańską Łomnicą i Szyrbskie Jezioro jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Tatrach. Pierwotna nazwa Šmeks została nadana przez Niemców ze Spisza po spróbowaniu dobrej miejscowej wody mineralnej, która tu wypływa na powierzchnię. O uzdrowiskowym charakterze Smokowca świadczy również węgierska nazwa Ó-Tátrafüred z 1846 roku, czyli stare termy tatrzańskie. O bogatej historii Smokovca świadczy również tutejsza niezwykle cenna architektura, częściowo oparta na wzorach alpejskich. Prowadzi tu wąskotorowa kolej z Popradu, a kolejka linowa na Hrebienok znacznie ułatwia piesze wędrówki.

Szczyrbskie Jezioro - miejsce Mistrzostw Świata 1970

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) to morenowe jezioro polodowcowe po południowej stronie Tatr Wysokich, drugie co do wielkości po słowackiej stronie. Leży na wysokości 1346 m. ​​Zajmuje powierzchnię 19,67 ha, ma 640 m długości, 600 m szerokości i 20 m głębokości. Miejscowość Szczyrbskie Jezioro nad brzegiem zbiornika została założona w 1872 roku. Ma charakter uzdrowiska klimatycznego od 1885 roku i jest najwyższej położoną miejscowością na Słowacji. W pobliżu znajduje się „Areál snů“, ośrodek sportowy narciarstwa klasycznego, w którym odbyły się Mistrzostwa Świata FIS 1970. Szczyrbskie Jezioro służy jako punkt wyjścia wycieczek do dolin Furkotská, Mlynická i Mengusovská, nad jeziorem znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego, który prowadzi do Chaty na Solisku.

Zimą ośrodek oferuje wspaniałe trasy przygotowane do narciarstwa biegowego, ale także zjazdowego - jest to spokojny ośrodek narciarski z 9 kilometrami łatwiejszych i bardziej wymagających tras.


Wycieczki oraz zakwaterowanie

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?