Oferta Węgry

Nasi starzy znajomi i niedawni sąsiedzi

Węgry to bliski i znany nam kraj, a staropolskie powiedzenie „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki” potwierdza wzajemną przyjaźń i sympatię naszych narodów, dlatego więc Węgry są popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych. Do głównych filarów naszej środkowoeuropejskiej przynależności należą wspólna historia i dobre relacje. Niemniej ważną rolę odgrywają bliskie relacje między naszymi obywatelami. Jedyne, co nas odróżnia, to chyba język.

Na fali rozwoju ekonomicznego

Węgry przed „kryzysem covidowym” szczyciły się wzrostem gospodarczym i m.in. dzięki temu środkowoeuropejski region należał do najszybciej rozwijających się w ramach całej UE. Prognozy ekonomiczne społeczności wyglądały bardzo pozytywnie, gospodarka była stabilna, bilans płatniczy był dodatni, deficyt budżetowy 1,6 procent PKB, stopa bezrobocia nie była wyższa niż 5 procent. Agencje ratingowe podniosły ocenę kraju dzięki dobrym wynikom gospodarczym Węgier.

Maďarsko
Maďarsko

Termy i Balaton „węgierskie morze” - jako największe atrakcje

Węgry są już tradycyjnie popularne dzięki świadczonym wysokiej jakości usługom i wspaniałemu stosunkowi ceny do jakości. Najbardziej atrakcyjne są słynne termy i nie tylko ze względu na zróżnicowaną ofertę zabiegów spa, ale również dzięki profesjonalnym i naturalnym sposobom leczenia, które mają w kraju z uzdrawiającymi źródłami długą tradycję. Nie dziwi więc fakt, że polscy turyści odgrywają ważną rolę w geograficznie bliższych węgierskich miastach uzdrowiskowych, takich jak np. Bükfürdő, Sárvár, Győr lub Hévíz. W ostatnich latach zostają odkrywane mniej znane lub odleglejsze miasta uzdrowiskowe. Do ulubionych kurortów, w których można spędzić długi weekend, należy oczywiście Budapeszt – perła Dunaju i jedyna metropolia uzdrowiskowa na świecie. Doskonałym miejscem na letni urlop jest Balaton, z takimi kurortami jak Tihany, Siófok, Balatonfüred, Alsóörs, Vonyarcvashegy czy Zamardi, co roku wraca tu ciągle więcej zadowolonych turystów. „Węgierskie morze”, można odkrywać z siodełka roweru i wypróbować około 200 km tras rowerowych, oraz czerpać przyjemność z ciepłej kąpieli. Latem temperatura wody wynosi między 26 a 28 stopni. A w miasteczku Hévíz można odwiedzić miejscowe kąpielisko stworzone na brzegu największego europejskiego jeziora termalnego. Latem temperatura osiąga czasem nawet 35 stopni i można także rozkoszować się obkładem błotnym. Można powiedzieć, że nad Balatonem obowiązkiem jest spróbowanie węgierskiej zupy rybnej halászlé.

Wypoczynek w gastronomicznym w raju

Kraj stwarza wspaniałe warunki do aktywnie spędzonej agroturystyki, gastroturystyki oraz etnoturystyki. Węgry mają w porównaniu do Polski lepsze warunki klimatyczne. Teren ma charakter nizinny, ma urodzajną glebę i klimat jest cieplejszy. Należy do tradycyjnych rolniczych regionów. Do ulubionych potraw należą węgierskie papryki, arbuzy czy też chrzan z obszaru Debreczyna, czosnek i pomidory, które mają wyraźniejszy smak niż te przywożone z innych części Europy. Specyficzne warunki wzdłuż rzeki Tisza należą do czynników, które wpływają na niepowtarzalny smak legendarnego węgierskiego salami PICK, które jest popularne już od XIX wieku. Mimo powtarzanym próbom nikomu jeszcze nie udało się skopiować wyjątkowej jakości i smaku tego salami.

Nie tylko we wschodniej części Węgier (m.in. Tokaj), ale również na północy Balatonu dzięki glebom, które zawierają dużo minerałów i idealnym warunkom klimatycznym rozwija się uprawa winorośli. Miłość do wina dziedziczona jest z pokolenia na pokolenie.  

Nie można przegapić wizyty w typowej węgierskiej restauracji z doskonałym jedzeniem, winem, żywą muzyką i czardaszem.

PODSTAWOWE DANE

powierzchnia: 93.036 km2
populacja: 9.769.526
skład narodowościowy: Węgrzy 98,6 %, inne narody 1,4 %
religia: kościół rzymskokatolicki 51,0 %, kościół reformowany 15,9 %, kościół ewangelicki 3,0 %, kościół prawosławny 0,2 %, kościół greckokatolicki 2,5 %, judaizm 0,2 %; ateiści 2,0 %, 27 % bezwyznaniowość
język urzędowy: węgierski, języki małych mniejszości (Niemcy, Rumuni, Romowie, Słowacy)
stolica: Budapeszt - 1,7 mil. obywateli
inne duże miasta: Debrecen - 204 tyś. obywateli, Miskolc - 162 tyś. obywateli, Szeged - 161 tyś. obywateli, Pécs - 147 tyś. obywateli, Győr - 129 tyś. obywateli, Nyíregyháza - 118 tyś. obywateli, Kecskemét - 111 tyś. obywateli, Székesfehérvár - 99 tyś. obywateli.
ustrój polityczny: republika
prezydent: od 10. 05. 2012 János Áder
rząd: premier Viktor Orbán, przewodniczący najsilniejszej partii parlamentarnej, Fidesz-MPSZ (od wyborów parlamentarnych 2010, 2014 i 2018, wcześniej także premier w latach 1998–2002)
podział administracyjny: Węgry są podzielone na 19 komitatów (megyék) oraz terytorium stolicy Budapesztu, który ma specjalny status. Komitaty są dalej podzielone na powiaty (kistérségek), których jest w sumie 168. Znaczącą pozycję mają również miasta na prawach komitatu, których jest 23. Są to miasta o większej liczbie ludności, które mają takie same lub podobne prawa jak komitaty, w których się znajdują.
waluta: forint
PKB na obywatela za rok 2019: 15 292 €
inne: członek UE od roku 2004, członek NATO od 1999 roku

 

Polska ambasada w Budapeszcie:
adres: 1068 Budapest, Városligeti fasor 16.
telefon: +36 1 413 82 00
e-mail: budapeszt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?
×

Aby zarządzać swoimi ulubionymi ofertami, proszę się zarejestrować/zalogować

Lub możesz się zarejestrować Nie pamiętasz danych logowania?