Gargano to półwysep i masyw górski o tej samej nazwie, położony w prowincji Foggia na północy Apulii, stanowiący „ostrogę” włoskiego „buta”, rozciągający się na powierzchni około 2000 km², od wschodniego wybrzeża Włoch do Morza Adriatyckiego. Tutejszy krajobraz jest niezwykle zróżnicowany i odznacza się na tle otaczających go obszarów nadmorskich górzystym ukształtowaniem terenu (najwyższy szczyt, Monte Calvo, osiąga wysokość 1056 metrów), zalesieniem i nierówną linią brzegową, na którą składają się miejscami strome klify z systemami jaskiń oraz małe i duże zatoczki z romantycznymi plażami. Są tu też długie, piaszczyste plaże, szczególnie w Rodi Garganico, San Menaia i Vieste.
Gargano długo żyło w izolacji, a jedynym łącznikiem ze światem byli pielgrzymi do sanktuarium na Monte Sant' Angelo, nic więc dziwnego, że jest to również region o mocno zakorzenionych tradycjach. Na pierwszy rzut oka najbardziej charakterystycznymi świadkami przeszłości w mieście są sygnałowe wieże saraceńskie i imponujące domy rybackie „trabucchi”, rozsiane wzdłuż wybrzeża. Oba systemy służyły dawniej do obrony półwyspu lub były środkiem utrzymania mieszkańców, dziś są często romantycznymi restauracjami widokowymi. Bogaty folklor, przejawiający się w licznych lokalnych festiwalach, jest niezwykle ważnym elementem lokalnego życia, podobnie jak typowa gastronomia oparta głównie na rybach, oliwkach, czosnku, cebuli i papryce.
Klimat w Gargano jest wyraźnie śródziemnomorski, ze stosunkowo dużymi opadami, ale spotykane są one prawie wyłącznie zimą, podczas gdy długie lato jest bardzo suche i prawie zawsze słoneczne. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dekadach Gargano zaczęło korzystać ze swojego ogromnego potencjału w zakresie nowoczesnej turystyki nadmorskiej. Nie tylko urokliwe plaże o jasnym, drobnym piasku często usypane między wysokimi klifami i całodzienne leniuchowanie w przypływie ciepłych promieni słonecznych sprawiają, że Gargano jest idealnym miejscem na letni wypoczynek. Znajduje się tu również wiele innych atrakcji.
Największą atrakcją i najbardziej szczególną cechą Gargano są jaskinie, dostępne tylko od strony morza, które w kopułach o wysokości do 50 metrów oferują tak niespotykaną grę kolorów i kształtów, że żaden z odwiedzajacych półwysep nie powinien ich przegapić. Większość systemów jaskiń znajduje się na około 30-kilometrowym odcinku wybrzeża wokół Vieste, a zwiedzanie ich łodzią jest niemal obowiązkowym punktem każdego urlopu. Popularne są również wycieczki statkiem na pobliski piękny archipelag Tremiti lub wyprawy samochodami terenowymi do Parku Narodowego Gargano, który obejmuje znaczną część centralnego obszaru półwyspu. Starożytne lasy bukowe słynnego rezerwatu Foresta Umbra zostały w 2017 roku wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz przyrody imponujące są także miasteczka w Gargano. Najsłynniejsze z nich to Vieste, stare miasto zbudowane na klifie nad morzem z licznymi schodami i wyrastającym z morza 25-metrowym monolitem Pizzomunno, czy wąskie, kręte uliczki efektownego, wręcz malowniczego starego rybackiego miasteczka Peschici, również osadzonego na szczytach klifów. Pomimo dynamicznego rozwoju turystyki, Gargano to spokojny obszar o wiejskim charakterze i przyjemnej atmosferze, a jednocześnie posiada wszystkie udogodnienia umożliwiające spędzienie doskonałego letniego wypoczynku.
Znaleziska archeologiczne wskazują na dowody prehistorycznego, a później greckiego zasiedlenia Gargano. W III wieku p.n.e. Rzymianie zajęli ten obszar, wprowadzając język łaciński, prawa rzymskie, kulturę i ogólny rozwój gospodarczy, który opierał się w szczególności na korzystnym położeniu Gargano dla handlu ze Wschodem. We wczesnym średniowieczu terytorium to przypadło Cesarstwu Bizantyjskiemu, a na przełomie tysiącleci Normanom. Upadek nastąpił w XIII wieku, kiedy to po zjednoczeniu państwa włoskiego do połowy XX wieku utrzymał się okres ubóstwa. Do dziś mieszkańcy Gargano są pod wpływem silnego uczucia religijnego, związanego w szczególności z kultem Archanioła Michała (miejsce pielgrzymkowe Monte Sant' Angelo), a w ostatnim półwieczu z jeszcze silniejszym kultem napiętnowanego, cudotwórczego mnicha Ojca Pio (nazwisko cywilne Francesco Forgione, 1887-1968), który pracował w klasztorze San Giovanni Rotondo, obecnie kolejnym ważnym miejscu pielgrzymkowym w Gargano.
Plaże w poszczególnych kurortach Gargano są bardzo zróżnicowane, niektóre mają zaledwie kilkadziesiąt metrów długości, inne kilka kilometrów, ale wszystkie są oddzielone masywnymi klifami. Między Rodi Garganico a San Menaio znajduje się plaża o długości 6 km i szerokości średnio około 50 metrów. W rejonie Vieste wybrzeże jest bardziej surowe i jest więcej plaż, ale są one krótsze. Na północ i południe od kurortu krótkie kilkukilometrowe odcinki plaż przeplatają się z wysokimi klifami, pięknymi podwodnymi jaskiniami i kilkoma małymi plażami, do których dostać można się tylko łodzią. Wszystkie plaże Gargano, bez wyjątku, składają się wyłącznie z bardzo drobnego, jasnego piasku i cechuje je łagodne i bezpieczne zejście do morza, idealne dla małych dzieci i osób niepływających. Morze jest bardzo czyste, w pobliżu skalistych części wybrzeża odpowiednie do nurkowania i wolne od niebezpiecznych zwierząt. Istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne plaże. Na plażach prywatnych można wynająć serwis plażowy i zazwyczaj są tam bary, restauracje, obiekty sportowe i wszystkie inne „udogodnienia plażowe”. Plaże publiczne, których jest wiele w każdej części wybrzeża, są bezpłatne i można na nie wnieść cokolwiek, ale nie są one regularnie utrzymywane i nie mają toalet. W większości przypadków są one jednak położone dalej od głównych ośrodków wypoczynkowych.
Pilzno, Rozvadov, Regensburg, Monachium, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
Brno, Mikulov, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Padova
dalej :
Bologna, Rimini, Ancona, Pescara, zjazd z autostrady Poggio Imperiale,
dalej :
Rodi Garganico (podane odległości)
Albo
Peschici, Vieste, Mattinata